Libor Novotný – KOMPONENTY

Libor Novotný KOMPONENTY

VERNISÁŽ V PONDĚLÍ 19. ČERVNA 2017 v 19 HODIN

Výstava potrvá do 29. července 2017.

„Čím obtížněji lze definovat hranici mezi uměleckou intervencí a běžnou realitou, tím křehčí je i hranice mezi banalitou všedního dne a možným zázrakem.“   /Libor Novotný/

Novotny_pozv

Komponenty, komponovat, kompozice. Zatímco podstatné jméno komponenty zní převelice technicky, sloveso je spojené takřka výlučně s hudbou. Kompozice pak s uvážlivým a systematickým použitím prvků ve výtvarném umění a v hudbě. Lze sestavit výstavu z komponentů jako třeba počítač? Do sestavy nejde vložit náhodné části, musí být kompatabilní a fungovat spolu jako celek.

Libor Novotný komponuje svou výstavu z prvků přírodních (větve) i technologických (data projektory, promítání). Obojí je ale přetvořeno umělcovou vizí celku a výpovědi. Jde o kontrast světa přírody a techniky: větev zastrčená do zásuvky vypadá velmi surrealisticky. Ve skutečnosti jde ale v obou případech o svět umění. Protože umění nepochází jen od slova umět, ale také od slova umělý, tj. stvořený člověkem. Už od Duchampovy Fontány z roku 1917, tedy už sto let, platí, že co je v galerii na podstavci, je umění. Že umění je nabídkou a že je také dohodou. Umělci po Duchampovi vždycky chtěli přemýšlet o tom, co je umění, má-li hranice, kudy vedou a zda je možné je libovolně, či v závislosti na myšlence, donekonečna posouvat a prolamovat.

 

Libor Novotný (1979) absolvoval Fakultu umění Ostravské univerzity, ateliér kresby a grafiky Eduarda Ovčáčka. Dnes působí na stejné fakultě jako pedagog. Pracuje s intervencemi do veřejného prostoru.  Zabýval se nápisy z větví na veřejných prostranstvích: nápis Sparta před vchodem na stadion FC Baník Ostrava, nápis Probuď se před Galerií výtvarného umění v Ostravě. Čerpá také z média filmu. Vytváří objekty labilních konstrukcí, postavených na fyzikálních fenoménech a zákonech. Jako dlouholetý kurátor outdoorové Galerie Kaluž získal řadu zkušeností, jak vystavovat v kaluži a co se do kaluže vejde. Snad neexistuje větší rozdíl oproti čisté bílé kostce (White Cube), jak se říká běžnému modernistickému výstavnímu prostoru a také jedné z nejslavnějších hvězdných soukromých galerií.

Spolu s teoretikem Tomášem Knoflíčkem je Libor Novotný kurátorem ostravského festivalu příznačně nazvaného Kukačka – kde jde o umělecké intervence do veřejného prostoru. Aktuálně tato dvojice stojí za právě započatým brněnským festivalem / výstavou Sochy v ulicích 2017.

To, co Libora Novotného na umění láká, je poznání skrze umění. Poznání pravdy skrze umění. Je to v dnešní době ještě vůbec udržitelný koncept? Žijeme v paradoxech a v době, pro kterou je pravda cosi jako Lochneska. Mýtický ještěr z hlubin, kterého takřka nikdo nikdy neviděl a dá se bez něj velice dobře existovat. Libor Novotný se domnívá, že my, jako lidé nehledáme pravdu, nýbrž potvrzení vlastních předsudků.

Umělec si pokládá otázku: Jak se může současné umění dotýkat pravdy, v době, kterou jsme popsali jako postpravdivou a postfaktickou?

Jen umění může poskytnout člověku to, čeho se mu v běžném životě nedostává, říkal Indián jménem Šestadvacet koní v Eastlakeově románu.                                      Martina Vítková

 

Děkujeme za podporu Statutárnímu městu Pardubice   

IMG_2262 IMG_3423

 

 

 

autor při práci na projektu Wooden Web v roce 2016
autor při práci na projektu Wooden Web v roce 2016

m_wooden web

Wooden Web, Pardubice, 2014

Snehulak

Sněhulák

melanin

z výstavy v Galerii Kaple ve Valašském Meziříčí

LN ZB Zelezny Brod

PečaKuča v Železném Brodě

Video z výstavy Libora Novotného v Galerii Kaple VM

Vernisáž výstavy

Návštěva šéfa galerie Kampa Jiřího Pospíšila - s kurátorkou výstavy martinou Vítkovou.
Návštěva šéfa galerie Kampa Jiřího Pospíšila – s kurátorkou výstavy martinou Vítkovou.
Výstavu uvedla Martina Vítková
Výstavu uvedla Martina Vítková

Libor_Novotny_00530 Libor_Novotny_00532 Libor_Novotny_00378 Libor_Novotny_00567 Libor_Novotny_00380 Libor_Novotny_00381 Libor_Novotny_00387 Libor_Novotny_00391 Libor_Novotny_00435 Libor_Novotny_00582 Libor_Novotny_00579 Libor_Novotny_00552 Libor_Novotny_00506 Libor_Novotny_00504 Libor_Novotny_00498 Libor_Novotny_00495 Libor_Novotny_00486 Libor_Novotny_00479

Autor s Martinem Daškem
Autor s Martinem Daškem