Umění a odpad / Odpad a umění 3

Sympozium pro šest výrazných uměleckých osobností v době od 30.8. do 3.9.2017 bude završeno vernisáží výstavy 3.9. v Art Space NOV. Výstava potrvá do 29.10. 2017. Šest účastníků, čtyři dospělí umělci a dva studenti z CASU (Centra audiovisuálních studií FAMU) v Pardubicích vytvoří objekty z odpadu, který poskytnou firmy z Pardubic a blízkého okolí. Výsledná díla budou vystavena v prostoru Pernštýnského náměstí  49 a na domluvených stanovištích ve veřejném prostoru Pardubic. Během následujících dvou měsíců  se uskuteční několik přednášek, performancí a komentovaných prohlídek, čí workshopů.

Umění a odpad, odpad a umění je sympozium pro umělce, kteří svou aktivitou a svými nápady dokáží oslovit  širší publikum. Záměrem je poukázat na využití odpadu, zejména z průmyslových podniků a továren na zpracování odpadu. Ale také nastavit zpětnou vazbu pro ekologické chování každého jedince. Oslovili jsme autory, kteří s odpadem cíleně pracují (Štěpán Beránek), ale i ty, kteří se pohybují v zóně Do It Yourself – udělej si sám, či vystač s tím, co už tu je (MICL).  Martin Zet pracuje s nalezenými předměty, které často odpadem jsou, ale díky moci umění se stávají výpovědí a důvodem k zamyšlení. Součástí projektu budou také jeho dva studenti z Centra audiovisuálních studií FAMU. Letos nepůjde ani tak o materiál, ten bude pouze zprostředkovatelem myšlenky, výpovědí o současnosti. Setkají se zde absolventi a studenti různých vysokých umělčeckých škol (CAS FAMU Praha a AVU Praha) včetně jednoho z nejvýznamnějších pardubických umělců Jaroslava Jebavého, který se ze dvou dimenzí rozhodl vstoupit do dalších rozměrů – tentokrát skutečně, nikoli jen na plátně. Během několika dní, tak jako v roce 2015 a 2016, autoři vytvoří díla, která budou prezentována na výstavě v ArtSpace NOV, i ve veřejném prostoru

Martin Zet

1959 Praha

AVU Praha, sochařství

žije a pracuje v Libušíně u Kladna, pedagogicky působil na FaVU Brno a v CAS FAMU Praha

Autor nechává ve svých performancích, instalacích a akcích působit čas v jeho dvou základních rozměrech a významech: čas jako průběh, trvání a destrukce a čas jako stopa paměti či minulosti. V prvním případě je čas procesem, pohybem či proměnou, v druhém pak stavem, obrazem, reprezentací. Zet prošel sice klasickým sochařským studiem na AVU v Praze, nicméně se nespokojil s pojetím díla jako statickou jednotkou, nehybným výřezem. Naopak se přiklonil k takovému chápání artefaktu, které ho chápe jako neuzavřený, tekutý fragment. Realizace Martina Zeta mají často podobu metafory.

Martin Zet vybere z 3 dílny CAS FAMU (Klára Trsková, Duong Viet Anh, Vendula Guhová, Tomáš Roček, Veronika Přistoupilová, Jiří Matoušek) dva studenty, kteří ho budou na sympoziu doprovázet.

m-zet martin-zet-atelier-video

Štěpán Beránek

1982 Praha

AVU Praha (Ateliér Jiřího Lindovského a Jana Hendrycha)

Middlesex University London, UK

žije a pracuje v Praze

Pracuje s nejrůznějšími, často odpadovými materiály, jako jsou střepy, černá guma atp. Jeho tématem je animalita, Apokalypsa, v symbolické i existenciální rovině.

Rád experimentuji s materiály, baví mě „pokoušet“ jejich obsah a příběh. Materiál volím podle potřeby obsahu sdělení, je tedy důležité aby sám o sobě něco vypovídal, aby k nám promlouval intuitivně a nejlépe hapticky. Vezmeme-li sklo, automaticky vnímáme jeho chlad, tvrdost a křehkost. Střep skla už ale vyvolává pocit ohrožení a nepotřebujeme k tomu žádné další vysvětlení. Stejným způsobem jsem dosud pracoval s vlasy, voskem, dráty, gumou z duší kol, prádlem, plyšem či ohořelým dřevem. Většinou jsou to materiály, které nás běžně obklopují. Podobně, jako volím materiály, volím i podobu a témata soch. Mou snahou není vymýšlet nové postupy, snažím se jen vlastní cestou používat to, v čem žiji, co žije ve mně a čím jsem obklopen. Štěpán Beránek

beranek Beranek 1

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kuba and My

Jaroslav Jebavý

31.7.1952 Jilemnice

žije a pracuje v Pardubicích

Vyučený měditepec se věnuje kresbě, malbě a kolážím, občas se ale vydá ze dvou rozměrů do třetí dimenze. V souboru pozvaných umělců z Prahy a Brna bude zastupovat Pardubice.

jebavy Jebavy NY city 14

MICL (Michal Novotný)

1969 Brno

AVU Praha (ateliér Jiřího Načeradského, Karla Nepraše a Jiřího Davida)

žije a pracuje v Praze

Sochař, který z nedostatku sochařských příležitostí maluje. Ve své sochařské práci používá dřevo, protože je vyučený dřevomodelář, ale také polyesterové pryskyřice a další materiály. Spolupracuje s architekty na tvorbě a úpravách veřejných prostorů, parků a dětských hřišť.

Mitl,malíř a sochař.žije s rodinou v bytě v Praze na Spořilově.

MICL2